Stress en onrust in je gezin
Is het je weleens opgevallen dat je partner of kinderen onrustig worden als jij gestrest bent?
Of misschien word jij wel onrustig van hun stress. 😉
Net op het moment dat je (te)veel aan je hoofd hebt, of veel stress van je werk, beginnen je kinderen opeens ‘vervelend’ te doen, je partner maakt -in jouw ogen- vervelende opmerkingen of vraagt b.v. of je iets wilt doen. (het liefst NU)
En dat komt dan helemaal niet uit omdat je zelf al (te)veel op je bordje hebt liggen.
Je hebt op dat moment even geen behoefte aan ook nog eens de 'problemen' van anderen. Je kunt het er niet meer bij hebben.

Zijn deze uitspraken herkenbaar voor jou?
Ik heb ook nóóit rust...
Iedereen wil wat van me...
Hij zuigt me helemaal leeg...
Laat zij het nu maar eens zelf doen...
Wanneer kan ík nu eens blijven zitten, ik moet altijd alles doen...
Je wilt eigenlijk maar één ding hé..... RUST
We denken vaak dat we onze stress of negatieve emoties kunnen verbloemen voor onze omgeving , niets is minder waar. Je hoeft je niet te verbazen als je omgeving onrustig wordt, aan je gaat trekken of je ‘leegzuigt’ als jij gestrest bent, want:
Stress is besmettelijk
Het zenuwstelsel van jouw omgeving reageert op dat van jou. De stressreactie die in jouw lichaam plaatsvindt, is voor hen voelbaar. Daardoor kunnen ze geheel onbewust jouw onrust over nemen. Zo versterken jullie de stress bij elkaar en voor je het weet zit je in een negatieve spiraal. En daar is niemand bij gebaat.
Geef je stress de ruimte
Stress hoort bij het leven en met een beetje stress is ook niets mis, dat kunnen we over het algemeen prima aan. Het is de manier waarop je met stress omgaat, die het verschil maakt. Veel mensen hebben geleerd dat ze geen fouten mogen maken en ook geen emoties mogen laten zien. Ook al ontken jij je eigen stress, of als je het wilt verbergen voor anderen, geven de stressreacties die in jouw lichaam plaatsvinden, signalen af naar jouw omgeving.
Weet jij welke signalen je op zo’n moment (onbewust) geeft aan je omgeving? Vraag maar eens wat zij aan jou merken als jij je stress (onbewust) verbergt.
Als jij je eigen stressreactie tegenover jezelf en anderen ontkent, leer je hen hetzelfde te doen. Als dan b.v. jouw kind zelf stress ervaart en dit niet als zodanig herkent en dus ook niet weet hoe ermee om te gaan, kan het zich maar zo in buikpijn of boosheid manifesteren.
Ook een kind voelt stress haarfijn aan
Als kinderen merken dat er ‘iets’ is bij hun ouders of verzorgers, en die ontkennen dat, geef je hen een verkeerd signaal. Het kind voelt het vaak echt in zijn lijf, want zijn zenuwstelsel reageert op dat van de ouder. Je wilt je kind niet onnodig belasten, dat is een positief streven, maar als zijn/haar 'onderbuikgevoel' zegt dat er iets niet klopt en je doet alsof er niets aan de hand is, wordt het kind onzeker op het gebied van non-verbale communicatie.
Dit is weer een onderwerp voor een andere keer, maar houdt in gedachten dat je beter eerlijk kunt zeggen dat je moe, boos, gestrest, verdrietig of wat dan ook bent. Dat betekent nog niet dat ze inhoudelijk alles hoeven te weten. Het geeft een kind heel veel rust, als hij weet dat zijn onderbuikgevoel klopt. Erover praten geeft vaak al veel lucht.
Gelukkig werkt het andersom ook:
Rust is ook besmettelijk
Je kent vast wel het voorbeeld van een gestreste moeder die haar baby die onbedaarlijk huilt niet stil kan krijgen. Als er een ander persoon binnenkomt die niet door de spanning van dat moment is bevangen en de baby vasthoudt, wordt de baby stil en de moeder wordt ook weer rustig. De stress van de moeder sloeg over op het kind en samen hielden ze de stress in stand. De rust van de andere persoon gaf zowel moeder als kind weer een gevoel van veiligheid.
Heb je geen invloed op de situatie? Zet je eigen rust in en help de ander
Wij willen graag dingen voor anderen oplossen, hen ondersteunen, maar soms heb je geen invloed, je kunt echt niets doen.
Vergis je niet, je kunt je eigen rust/ontspanning heel bewust inzetten voor de ander. Dit is heel belangrijk als je geen invloed op een situatie hebt. Door je eigen rust kan je de ander wel kalmeren waardoor het zenuwstelstel van die ander ook weer meer in de ontspannen modus kan komen.
Zo krijg je weer rust
Zit je vaak in de stressmodus en zou je veel meer rust willen ervaren zodat het voor jezelf én je omgeving weer makkelijker en luchtiger wordt? De 1ste stap is dat je dan zorgt voor ‘basisrust in je hoofd’. 97 % van mijn cliënten ervaart dan direct rust. En met die rust, kunnen ze anderen ook weer helpen😉
Wil je hier meer over weten? Stuur mij dan even een berichtje en dan kijk ik graag even met je mee hoe je weer rust en overzicht in je leven kunt krijgen.
Wat te doen bij een vol hoofd, piekeren en stress? Met deze 5 handige tips creëer je weer rust en ruimte in je hoofd en kan je meer ontspannen leven. Je kunt de praktische tips gelijk toepassen. Download mijn gratis E-Book en ga meteen aan de slag!
Reactie plaatsen
Reacties